hledat
top

Ministerstvo zemědělství hodlá urychlit digitalizaci katastru nemovitostí

Stahnout článek ve formátu PDFF

Vláda se, v čele s Ministerstvem zemědělství, chystá naplnit své programové prohlášení. Měli bychom se dočkat rychlejší digitalizace katastru nemovitostí. Plnou digitalizaci slibuje koalice do roku 2015.

V současné době je totiž digitalizována pouze třetina území, navíc ročně se katastrální mapy převedou do digitalizované podoby na pouhých třech procentech území České republiky.

Kdyby digitalizace pokračovala současným tempem, dočkali bychom se digitalizace všech katastrálních map v ČR nejdříve za 20 let. „Pomalý posun v digitalizaci katastru komplikuje nejen práci katastrálních úřadů, ale omezuje všechny, kteří tato data využívají – tedy především kraje, obce, správce inženýrských sítí, realitní sektor a další," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

S dokončení procesu digitalizace počítá vláda již v roce 2015. Stejně času nám na celý projekt dala i Evropská unie. Výhody digitalizace jsou jasné: výrazně se zkrátí čekací doba na zápis do katastru, usnadní se procesy restitucí, podpoří se rozvoj trhu z realitami atd.

Problém je však v personálních kapacitách katastrálních úřadů. „Při současných kapacitách není možné cíl zajistit. Počet vkladů práv a dalších zápisů do katastru nemovitostí roste v posledních pěti letech až o pětinu ročně. Přitom se výrazně podařilo zkrátit čekání na zápisy," řekl předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře.

Další překážkou jsou, jako vždy, finanční prostředky. To hodlá vláda vyřešit zvýšením poplatku za zápis do katastru nemovitostí. Je třeba dodat, že poplatek ve výši 500 Kč patří k nejnižším v Evropě. Nově se bude tento poplatek odvíjet od počtu zapsaných nemovitostí.  Základ zůstane 500 Kč, ale s každou další zapsanou nemovitostí se bude zápisné do katastru násobit.

Zdroj: www.portal.gov.cz

  

Odpovědět na příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× tři = 21

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

top