Obvyklým obrázkem v případě zadaných veřejných zakázek je, že těsně před koncem lhůty pro podání je několik nabídek osobně doručeno na úřad.

V další fázi elektronizace veřejných zakázek, která začíná dnešním dnem, už to ale u některých institucí možné nebude a další budou následovat.

Od 18. dubna 2017 je možné podávat nabídky určené ministerstvům a centrálním úřadům pouze přes tzv. NEN – Národní elektronický nástroj. Za rok a půl se to bude týkat i všech ostatních zadavatelů.

Toto opatření má soutěže výrazně zjednodušit a zabránit manipulacím mezi jednotlivými účastníky. Je ale otázkou, jak a zda celý systém bude fungovat, protože již nyní si někteří stěžují na jeho nedokonalosti. Dle vyjádření ředitelky společnosti Otidea Kateřiny Koláčkové je systém již nyní velmi pomalý, běží pouze v prohlížeči Internet Explorer a jeho velkou slabinou je šifrování.

NEN při příjmu nabídky neověří, zda je dokument zašifrován, a může se stát, že soutěžící omylem zašifruje nabídku jiným klíčem a pak je jen kvůli této formalitě vyřazen. Systém rovněž neumí jiný než český jazyk.

Tato povinnost platí i pro všechny soutěže, které mají lhůtu pro podání nabídek kdykoli po 18. dubnu.

Zdroj:

Autor Redakce