Návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti

NÚKIB: Návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti schválila Poslanecká sněmovna

V pátek 25. dubna 2025 schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti ve třetím čtení. Návrh zákona tak nyní míří do Senátu.

K zákonu bylo podáno několik pozměňovacích návrhů, které byly taktéž projednány. Mezi ty, které byly schváleny, patří přechod některých pravomocí ve vztahu k mechanismu prověřování bezpečnosti dodavatelského řetězce z NÚKIB směrem na vládu a rovněž užší vymezení okruhu aktiv strategicky významných služeb, na které se bude zmíněný mechanismus vztahovat.

Oproti tomu Poslanecká sněmovna neschválila návrhy týkající se pozměnění institutu zajišťování dostupnosti strategicky významných služeb z území České republiky, některé pozměňovací návrhy k tomuto institutu byly ze strany navrhovatele přímo staženy.

Rovněž došlo ke schválení nové podoby ustanovení o účinnosti zákona. Ta je nyní nastavena tak, že zákon bude účinný první den třetího kalendářního měsíce následujícího po jeho vejití v platnost. Vznikne tedy legisvakační doba dvou měsíců, kdy je zákon platný, ale není účinný. Povinným osobám tedy neběží lhůty pro plnění povinností.

Vzhledem k dalšímu legislativnímu procesu nejen zákona, ale i jeho prováděcích právních předpisů, lze tak počítat s tím, že nový zákon o kybernetické bezpečnosti bude účinný v druhé polovině letošního roku.

V následujících týdnech bude také spuštěn standardní legislativní proces prováděcích právních předpisů. Prvním krokem bude meziresortní připomínkové řízení, kde budou mít dotčené subjekty možnost se vyjádřit k podobě těchto vyhlášek a nařízení vlády formou připomínek.

Co má nyní zákon za sebou:
  • Veřejné konzultace, které tvoří nepovinnou část legislativního procesu, při níž se mohla široká odborná veřejnost zapojit do procesu tvorby legislativy.
  • Meziresortní připomínkové řízení, které je povinnou částí legislativního procesu. V této fázi zákon připomínkovali zástupci ministerstev, samospráv i soukromého sektoru.
  • Doporučující stanovisko předsedy Legislativní rady vlády (LRV) k projednání návrhu zákona vládou. LRV je odborný poradní orgán vlády tvořený právními specialisty, kteří hlídají legislativní čistotu a soulad s platnými principy tvorby legislativy a právního státu.
  • Schválení vládou. Vláda ČR je vrcholný exekutivní orgán, který po schválení předává návrh zákona moci zákonodárné, tedy Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.
  • Schválení Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky ve znění přijatých pozměňovacích návrhů.
Co má zákon před sebou:
  • Po schválení Poslaneckou sněmovnou putuje návrh zákona do Senátu a v případě, že ten jej schválí, dostává zákon prezident.
  • Po prezidentově podpisu putuje zákon do sbírky zákonů, která jej vydá, a tím je zákon platný. Následně běží lhůta pro nabytí účinnosti. Po nabytí účinnosti se musí zákonem řídit všichni adresáti.

Obrázek

Zdroj: