Gordic: Platby v Portálu občana: snadné jako v e-shopu
V e-shopech jsme si dávno zvykli provést platbu přes elektronické bankovnictví pomocí údajů z platební karty nebo namířením chytrého telefonu na QR kód. Zároveň ve svém profilu jasně vidět, kolik která položka stojí i jaká je souhrnná částka.
Komfort celé škály platebních možností si lze nyní dopřát i při úhradě místních poplatků. Chápeme, že jakékoliv placení asi neokupuje v žebříčku oblíbených aktivit nejvyšší příčky, ale když už to být musí, tak ať to máme rychle a snadno za sebou. A tím se řídí i vývoj Portálu občana od firmy Gordic.
Celý proces plateb místních poplatků lze shrnout do tří kroků:
1) Zobrazení poplatků
Do Portálu občana vstupuji pomocí přihlášení s ověřením totožnosti. V úvodním přehledu vidím dlaždici poplatků se souhrnnou informací, kolik položek mi zbývá uhradit a jaký počet je již po splatnosti. Po kliknutí na dlaždici se zobrazí úplný výčet plateb, které mě čekají i termíny splatnosti každé z nich. Jelikož jsme zvyklí platit nejdříve to, co „hoří“, portál automaticky řadí poplatky podle termínu splatnosti. Pokud bychom se dostali do prodlení a splatnost tzv. prošvihnuli, konkrétní platba získá zářivě červenou „ozdobu“ pro ještě výraznější výstrahu.
2) Platební možnosti GoPay
Po kliknutí na tlačítko „Zaplatit“ u konkrétního poplatku se zobrazí tři možnosti – údaje pro ruční zadání bankovního převodu, QR kód s předpisem pro platbu a online platba prostřednictvím brány GoPay.
3) Platba odeslána
Již po krátké chvíli se mi v prostředí portálu objeví, že byly peníze městu odeslány. Oproti vypisovaným složenkám nebo manuálnímu přepisu do bankovnictví tak nemusím tápat, zda jsem svojí chybou nenasměroval platbu špatně a nezpříjemnil někomu pár stokorunami život, nebo v lepším případě kontrolovat několik dní po sobě v bankovnictví, zda se nevrátí platba nazpět s notifikací o nemožnosti doručení.
Samozřejmě k samotnému zaúčtování na úřadu dochází až s nějakým časovým odstupem, já však již po odeslání získávám důležitý kus jistoty a možnost poplatek (obvykle na rok) z hlavy vypustit.
Výhody platebního procesu ocení nejen občané, ale i městský či obecní úřad. Jeho pracovníkům přichází peníze na definované účty i s potřebnými informacemi pro další nasměrování i navazující účetní evidenci.
VÝHODY:
- Přehledné zobrazení neuhrazených poplatků
- Chronologické seřazení blížících se plateb
- Upozornění na neuhrazenou částku poplatku
- Platba pomocí QR kódu nebo brány GoPay
Zdroj:
K tématu:
- Portál občana Hodonína nabízí bezpečné placení místních poplatků
- Město Liberec spustilo zkušebně Portál občana
- Zlínský kraj připravuje ePortál s propojením na Portál občana ČR a další města
- MěÚ Trutnov pokračuje v digitalizaci a chystá portál občana
- Městská část Praha 5 spustila Portál občana
- Dopis pro vedení úřadů: Co nového nabídnout občanům na podzim?