Byl zveřejněn žebříček chytrých měst – Praha si pohoršila

Již třetí rok po sobě byl vydán žebříček tzv. chytrých měst (Smart City Index). Naše želízko v ohni, Hlavní město Praha, si bohužel opět pohoršilo.

Celosvětový žebříček chytrých měst sestavuje švýcarský institut IMD a Univerzita technologie a designu v Singapuru (SUTD).

Praha si pohoršila oproti poměrně vysokému hodnocení v prvním ročníku žebříčku kvůli tomu, že autoři začali brát v potaz některé nové kategorie, jako třeba informovanost o dopravních zácpách či dostupnost bydlení.

— Kryštof Kruliš, z neziskové organizace Spotřebitelské fórum

Praha se nyní nachází na 78. místě, loni přitom byla 44. a rok předtím obsadila dokonce 19. pozici. Žebříčku od jeho vytvoření v roce 2019 vévodí Singapur. Na druhém místě se umístila Ženeva, třetí místo získalo Oslo.

Jak hodnocení probíhá?

Výzkumníci při sestavování žebříčku položí asi 15 tisícům obyvatel světových měst 39 otázek, jež se týkají toho, jak jsou spokojeni s životem ve městě a s jeho vedením.

Z výsledků vyplynulo, že v Praze lidem nejvíce vadí nedostupné bydlení, dopravní situace ve městě a korupce. Kladně nehodnotili ani stav digitalizace města.

Na tomto žebříčku v České republice spolupracuje nezisková organizace Spotřebitelské fórum.

Praha se za dva roky reálně tolik nezhoršila, jak by prostá změna v umístění v indexu naznačovala.

V indexu v mezidobí začaly být sledovány nové kategorie, jako je informovanost o dopravních zácpách či dostupnost bydlení, ve kterých si Praha nevede dobře. Index však stále velmi vysoko hodnotí například kulturní vyžití, které v globálním srovnání zůstává na špičkové úrovni a dominantní postavení v celosvětovém srovnání velkoměst má Praha nadále i v oblasti pracovních příležitostí a dostupnosti vzdělávání,“ uvádí Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra.

Výsledky jsou krásně zpracovány a určitě doporučujeme se na ně podívat:

Máme ale i dobrou zprávu

V žebříčku digitální konkurenceschopnosti, kterou rovněž zpracovává IMD, se Česká republika umístila na 33. místě a o dvě příčky si tak polepšila oproti minulému ročníku.

Nejvíce konkurenceschopnou ekonomiku v digitální oblasti mají dle dnes zveřejněného žebříčku Spojené státy, které udržely prvenství již čtvrtý rok v řadě. Druhé místo letos obsadil Hong Kong následovaný Švédskem.

Více informací naleznete zde:

Zdroj: