Anonymous pokračují ve válce proti Rusku

Okamžitě po zahájení ruské invaze na Ukrajině oznámilo hnutí Anonymous, že Rusku vyhlašuje kybernetickou válku.

V té stále pokračují a internet se plní jejich oznámeními o dalších a dalších úspěších.

Během útoku bylo odcizeno 870 GB dat přímo z počítačových systémů VGTRK, všechny je brzy zveřejníme.

— Anonymous

Výše uvedené vyjádření připojili hackeři ke svému pondělnímu vyjádření, že napadli počítačové systémy rozhlasové a televizní společnosti VGTRK. Ta to zatím nijak nekomentovala.

V minulém týdnu skupina Black Rabbit, která se hlásí k Anonymous, zveřejnila dokonce interní data Centrální banky Ruské federace. Ukradená databáze obsahuje tajné dohody, interní komunikaci, korespondenci s externími spolupracovníky, ale například také informace o převodech peněz, uvedli hackeři.

Lidé by se neměli bát své vlády, vlády by se měly bát svého lidu,“ uvedli v noci z pátku na sobotu na Twitteru hackeři ze skupiny Black Rabbit, když zveřejnili utajované dokumenty.

Dosud největší úlovek se podařil Anonymous v polovině března. Tehdy byly napadeny počítačové systémy ruského cenzurního úřadu Roskomnadzor.

Utajované soubory cenzurního úřadu, si mohl stáhnout nyní kdokoliv.

Konkrétně jde o balík o velikosti 820 GB, který obsahuje přesně 363 994 souborů ve 43 593 adresářích. Některé soubory jsou hodně nové, pochází z 5. března letošního roku.

K informování ruské společnosti o dění na Ukrajině se skupina úspěšně pokusila také přes tiskárny. Přes 40 tisíc těch, které byly špatně nakonfigurovány, využila k vytištění letáků v ruštině, na nichž byl velký nadpis “Tohle je pravda o Ukrajině.”

Snažili se tak obejít ruskou cenzuru, která potírá vše mimo oficiální vyjádření Kremlu. Za zprávy, které budou ruskou agresi na Ukrajině nazývat jinak než „speciální vojenskou operací“, hrozí v Rusku až 15 let vězení.

Skupina se rovněž začala věnovat útokům na společnosti, které se z Ruska prozatím nestáhly. Jako např. Decathlon, Leroy Merlin, či Auchan.

Kybernetickým útokům čelí také organizace v ČR

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost již dříve informoval o zvýšeném riziku kybernetických útoků vůči České republice.

Městská část Praha 5 ani více jak týden od kybernetického útoku nejede naplno.

Zaznamenáno bylo i několik dalších útoků, např. na MČ Praha 1, MČ Praha 9, web Policie ČR či web Ministerstva vnitra. Ve všech případech ale nešlo prý o nic dramatického.

Sledujeme také zvýšenou frekvenci podvodných a škodlivých e-mailů zejména s cílem získat přihlašovací údaje, a to především phishingovými technologiemi. Viditelný je také znatelný nárůst záchytu defektních skriptů na webových stránkách a nárůst generického malware. Zároveň jsme zaznamenali výrazný nárůst spamu v prvních dnech invaze, které eliminovalo naše antispamové řešení,“ popsal mluvčí Hl. m. Prahy Vít Hofman.

V průběhu posledních dvou týdnů naše systémy pro ochranu proti takzvaným zero-day útokům (útoky nebo hrozby, které se v počítači snaží využít zranitelnosti používaného software, která není ještě obecně známá, respektive pro ni neexistuje obrana, pozn. red.) identifikovaly postupný přechod od útoků zaměřených za získání finančních prostředků na útoky zaměřené více na destrukci systémů a vyřazení IT služeb,“ dodal.

Zdroj: