DIA představuje novinky pro datové schránky

Větší datové zprávy i nové formáty příloh, DIA představuje novinky pro datové schránky .

Od 1. ledna mohou všichni uživatelé datových schránek posílat zprávy o velikosti až 100 MB, a to dokonce i v několika nových formátech – např. ZIP, MP4 či HEIC. Novela zákona také zavádí povinné profesní schránky autorizovaným architektům, inženýrům a technikům a úředně oprávněným zeměměřičským inženýrům.

V současné době je zřízeno již více než 4 miliony datových schránek a z toho více než polovina patří podnikajícím fyzickým osobám, kterým je zřízena datová schránka ze zákona.

Tuto povinnost letos doplní datové schránky i pro další profese, a to pro:

 • autorizované architekty,
 • autorizované inženýry a autorizované techniky,
 • úředně oprávněné zeměměřické inženýry.

Tyto datové schránky zřídí Digitální a informační agentura (DIA) do konce března 2024 všem uvedeným osobám, a to na základě údajů poskytnutých od profesních komor. Česká pošta následně, stejně jako v minulém roce, rozešle dopisy s přístupovými údaji.

Kromě nových povinných datových schránek je od ledna také možné posílat zprávy o velikosti až 100 MB, jde tedy o navýšení o 80 MB oproti předchozímu stavu. Mimo jiné lze posílat až 50 příloh v nejrůznějších formátech. Nově jde např. o formáty ZIP, ASiC či MP4.

Nové formáty příloh datových zpráv jsou:

 • ZIP
 • ASiC
 • mpg
 • mpeg /mpeg1/mpeg2

Dále se zavádí podpora:

 • JSON
 • MP4/M4A
 • MP4/M4V/M4P
 • HEIC

Od ledna loňského roku Ministerstvo vnitra zřídilo na základě zákona datové schránky všem fyzickým podnikajícím osobám a většina z nich schránky již aktivně využívá. Bohužel se do téměř 450 000 schránek stále nikdo nepřihlásil. Apeluji na vlastníky těchto datových schránek, aby se do svých schránek přihlásili a zkontrolovali si jejich obsah, jelikož jim do nich mohou přijít zprávy týkající se jejich podnikání, ať už výzvy, pokuty, faktury či jiné písemnosti. S blížícím se termínem podání daňového přiznání také chceme upozornit, že vlastníci datových schránek mají povinnost podat ho elektronicky,“ komentuje situaci Martin Mesršmíd, ředitel DIA.

DIA proto nabízí uživatelům, kteří nevědí, jak s datovou schránkou pracovat, ať se seznámí se všemi návody na webových stránkách mojedatovaschranka.cz, kde mají možnost rovněž využít chatbot, případně se obrátit na infolinku 954 200 200.

Uživatelé mohou část agendy týkající se datových schránek vyřešit také na jakékoliv pobočce Czech POINT. Datové schránky umožňují komunikaci se státem a úřady zdarma a jejich hlavní výhodou je tak ušetření času i financí. Lze skrze ně např. podat daňové přiznání, vyřídit si živnostenské podnikání, zažádat o dotace či komunikovat se soudy.

V přiloženém souboru naleznete podrobnější popis změn, který je určen zejména vývojářům aplikací, ale i správcům a provozovatelům informačních systémů, které pracují s datovými zprávami.

Zdroj: