eDokladovka – OP a ŘP v mobilu od ledna 2024?

Z tiskové konference premiéra Petra Fialy a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše po bilanční návštěvě MMR dne 20. prosince 2022:

V přípravné fázi je také aplikace umožňující elektronickou identifikaci – doklady v mobilu – tzv. eDokladovka. Pan vicepremiér mě ujistil, že spustit by se měla ke konci příštího roku,

— oznámil předseda vlády.

Minulý týden Ivan Bartoš uvedl, že v první fázi na přelomu let 2023 a 2024 bude eDokladovka obsahovat občanský a řidičský průkaz. Klasické doklady budou platit stále a nikdo nebude nucen eDokladovku využívat.

 

eDokladovka a Státní tiskárna cenin

Státní tiskárna cenin, státní podnik je výrobcem českých osobních dokladů. Mezi hlavní doklady patří eOP, cestovní pasy, řidičské průkazy.

Výroba osobních dokladů tvoří přibližně 60 % její produkce. Mobilní aplikace s identifikačními doklady je průlomové řešení, které je v současné době pandemií a digitalizace státní správy nevyhnutelné.

V České republice, v 21. století, stále není možné využívat mobilní osobní doklady, jak je to již zcela běžné v zahraničí, například ve Finsku, Kosovu, Velké Británii, USA nebo Austrálii. Mobilní doklady jsou na vzestupu a stávají se běžnou praxí při identifikaci občanů a ověřování jejich způsobilosti. STÁTNÍ TISKÁRNA CENIN nabízí řešení odpovídající současným trendům v oblasti digitalizace identifikačních dokladů.

eDokladovka je mobilní aplikace, kterou by si uživatel mohl instalovat do svého mobilního telefonu nebo jiného mobilního zařízení. Do aplikace eDokladovka by bylo možné nahrávat jednotlivé identifikační doklady, které občanům vydává stát.

V první fázi je uvažováno o občanském průkazu, v budoucnu bude možné do eDokladovky importovat další doklady, které jsou vydávány/personalizovány STC nebo jinými subjekty.

Více v článku: Státní tiskárna cenin – rozvojové projekty – eDokladovka

 

Chcete vidět, jak mobilní aplikace funguje?

Zdroj:

K tématu: