Evropský Akt o digitálních službách (DSA)

Rekonstrukce státu: Evropská pravidla pro internetové obry vstupují v platnost. Co přinesou uživatelům a firmám?

Konec divokého západu v online světě je na dosah – alespoň v zemích EU. Nyní čeká DSA na implementaci členských států EU. Experti se snaží zkoordinovat napříč Evropou, aby bylo například jasné, které úřady mají nové povinnosti vymáhat.

Evropský Akt o digitálních službách (DSA) přináší nové záruky pro uživatele na všech online platformách – sociálních sítích, obchodech s aplikacemi, online tržištích, nebo třeba vyhledávačích.

— Rekonstrukce státu

Pravidla přípustného chování na sítích doteď určovali velcí technologičtí hráči jako Google nebo Meta (dříve Facebook), nyní chce Evropská unie vrátit uživatelům větší moc nad svým jednáním v online prostoru.

Akt o digitálních službách (DSA) má zajistit svobodu projevu na sítích, chránit uživatele internetu před podvody a dále má zkrotit algoritmy online platforem, které ovlivňují chování uživatelů – ať už s cílem prodat produkt nebo službu nebo zvýšit interakce příspěvků na sociálních sítích.

Akt o digitálních službách je potenciálně začátkem nové éry v dodržování zákonů na internetu. Jeho cílem není říkat lidem co smí a co nesmí psát na internet, ale donutit platformy, aby projevy moderovaly dle jasných pravidel a procesů.

— Miroslav Crha, právník a analytik

 

Větší dohled nad velkými hráči

Evropské nařízení speciálně cílí na velké hráče v online světě – vyžaduje vyšší společenskou odpovědnost od technologických firem, jejichž platformy využívá v zemích EU více než 45 milionů uživatelů.

Nová pravidla dávají občanům řadu možností, jak se bránit před zásahy velkých platforem do jejich práv a svobod. Takové možnosti ale budou k ničemu, pokud o nich nebude nikdo vědět. Proto jsme připravili jedinečnou příručku, která pravidla zpřehledňuje.

— Ladislav Zeman, analytik

 

Chcete vědět víc o nových pravidlech EU pro online svět?

Přečtěte si vše o Aktu o digitálních službách v naší brožuře Konec divokého západu v digitálním světě (PDF, 235 kB, 26 stran).

 

 

Klíčové bude sjednocení a vymáhání nových pravidel

Hlavní otázkou zůstává, jestli budou internetoví giganti novou regulaci EU skutečně respektovat. Na digitální obry má dohlížet samotná Evropská komise. Pokud by pravidla nechtěli dodržet, hrozí jim vysoké pokuty – maximálně 6 % jejich celosvětového ročního obratu. Poskytovatelé, kteří nemají provozovnu na území EU, ale poskytují zde služby, by také měli zřídit v jednom ze členských států svého právního zástupce.

Na menší provozovatele online služeb budou dohlížet samotné členské státy, které mají možnost uplatňovat sankce za nedodržení DSA ve stejné maximální výši – 6 % ročního obratu. Platí přitom, že každý stát má dohlížet na firmy, které v něm sídlí. Česko by tak mělo co nejdříve zřídit odpovědný úřad (nebo vyčlenit kapacitu na existujícím úřadu) pro tuto kontrolu.

 

Občanská společnost pomáhá

Zástupci Rekonstrukce státu proto zorganizovali workshop, který řeší otázku, kdo je ideálním adeptem na koordinaci a kontrolu dodržování DSA. Tím jsme se stali lídrem, který iniciuje celoevropskou síť občanské společnosti s cílem nastavit systém pro efektivní spolupráci evropských států. Výsledkem setkání je seznam klíčových výzev, pro které navrhneme řešení v podrobném doporučení v prvním čtvrtletí roku 2023.

 

Klíčové výzvy implementace DSA:
  • Jak postavit efektivní národní koordinátory pro digitální služby?
  • Jak zajistit nezávislost koordinátorů na politickém vlivu?
  • Jak zapojit občany do rozhodování koordinátorů?
  • Jak zvýšit povědomí občanů o svých právech?
  • EU chce narovnat digitální trh

Společně s DSA vydala Unie také Akt o digitálním trhu, který se snaží narovnat podmínky pro podnikání.

Má omezit moc největších firem, které fungují jako „gatekeepeři“ (umožňují jiným obchodníkům přístup k podnikání skrze jejich online platformy) a naopak umožnit prosazení menších a středních firem. Jde o obdobu pravidel proti monopolu a nadměrné koncentraci tržní síly.

 

Svobodaslova.online

Projekt svobodaslova.online má jasný cíl: chránit základní lidské právo na svobodu projevu i v prostředí internetu.

Sociální sítě a online média jsou klíčovým prostorem pro svobodnou a demokratickou diskuzi. Jejich obsah může být provozovateli moderován, ale podle jasných pravidel. Zjistěte více.

 

Zdroj: