Ke službám státu se budeme moci přihlásit přes internetové bankovnictví

ČSOB a Česká spořitelna spustily jako první dvě banky pro klienty možnost přihlásit se prostřednictvím internetového bankovnictví ke službám státu.

Umožňuje jim to tzv. Národní bod pro identifikaci a autentizaci.

Národní bod slouží jako nástroj pro bezpečné a zaručené ověření totožnosti uživatele online služeb veřejné správy.

K prokazování totožnosti online slouží různé identifikační prostředky, jejichž poskytovatelé získali akreditaci a jsou napojeni na národní bod. Mezi ně patří například nový občanský průkaz s čipem, který je vydáván od 1. 7. 2018, nebo přihlášení pomocí uživatelského účtu národní identitní autority.

— Eidentita.cz

Prozatím ale může tyto služby využívat jen část klientů bank. Ostatní zatím čekají na ověření identity v základních registrech.

Banky mají za to, že výpočetní kapacita základních registrů je příliš malá a proto ověřování trvá déle. Správa základních registrů ale vysvětluje, že vzhledem k tomu, že banky se rozhodly ověřit identity všech svých klientů najednou, jde o několik milionů výpočtů a rychleji to tedy nejde. Do konce ledna by však mělo být vše ověřeno.

Přečtěte si vyjádření Správy základních registrů: S novým rokem přicházejí nové možnosti přihlašování k online službám veřejné správy

Akreditaci můžete ověřit zde: Seznam udělených akreditací

Zdroj: