Stát spustil aplikaci, která zkontroluje platnost očkování či testu

V úterý 15. června začala fungovat nová aplikace čTečka, která slouží ke kontrole platnosti certifikátů.

Pomocí QR kódu, který je součástí každého certifikátu, velmi snadno s pomocí aplikace zjistíte, zda odpovídá všem aktuálním požadavkům a je platný.

Aplikace zobrazí zelený nebo červený pruh podle toho, zda je certifikát platný a vyhovuje aktuálně platným pravidlům.

— Lukáš Trnka, mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie

Jak to funguje?

Aplikace čTečka bude sloužit pouze k verifikaci certifikátů. Zhruba jednou za 24 hodin bude aktualizovat validační data a podpisové certifikáty všech členských států Evropské unie.

Pomocí mobilního telefonu přímo v aplikaci naskenujete QR kód, který je součástí každého certifikátu (např. očkování nebo testu) a hned zjistíte, zda je platný a elektronický podpis je v pořádku.

Aplikace je v současné době přístupná pro uživatele iPhonů, pro Android bude dostupná hned, jak ji verifikuje společnost Google.

Pro ověřování platnosti není potřeba přístup k internetu. Je ale třeba aplikaci pravidelně aktualizovat.

čTečka bude dostupná v českém a anglickém jazyce.

Co se dozvíte?

V aplikaci se vám ihned po načtení QR kódu zobrazí zelený nebo červený pruh, podle toho, zda je certifikát v pořádku či nikoli.

Dále se zobrazí informace o držiteli certifikátu, typu vakcíny nebo bližší informace o provedeném testu. Žádná data ale aplikace neukládá, slouží pouze pro jejich zobrazení.

Jaký je rozdíl mezi aktuální čTečkou a chystanou Tečkou?

Stát chystá koncem června také spuštění aplikace Tečka. Rozdíl bude v tom, že do Tečky si budete moci nahrát více certifikátů, např. dětí, prarodičů atp.

Stáhnout certifikáty do ní bude možné standardně přes NIA (bankovní identita, eGovernment atp.). Zabezpečeno bude také spuštění aplikace a to klasicky PINem, otiskem prstů a podobně.

V případě jakýchkoli problémů s aplikací mohou lidé volat na linku 1221. Zatím prý ale aplikace běží bez problémů. V současné době si ji stáhlo zhruba tři a půl tisíce lidí.

Zdroj: