Vznikla nová platforma pro digitalizaci státu

O digitálním státu se v posledních letech hodně namluvilo. A leccos se na něm i odpracovalo. Výsledky jsou ale jen omezené a občan si ho zatím příliš neužije. Strany, které zřejmě sestaví novou vládu, jsou připraveny s tím něco dělat.

Existují organizace, které jim chtějí s touto snahou pomoci.

Spojili jsme se proto s devíti dalšími organizacemi a spustili platformu Společně a digitálně, která se chce o skutečnou digitální transformaci státu i samospráv zasadit. Současná politická situace nabízí pro digitální transformaci státu poměrně dobré vyhlídky.

— Rekonstrukce státu

Česká státní správa potřebuje modernizovat. A nedílným pilířem potřebné modernizace je digitální transformace – zásadní proměna státu, která zprůhlední jeho fungování a občanům výrazně zjednoduší život.

Rekonstrukce státuČesko.DigitalNadace OSF a další organizace proto vytvořily občanskou platformu Společně a digitálně, která propojuje neziskové organizace, experty, úředníky, politiky, podnikatele a občany s cílem společně se o digitální transformaci státu zasadit.

Vznik platformy organizace představily minulý týden na Civic Tech Open pořádanou Nadací OSF.

Našim cílem je vytvořit pro stát relevantního partnera pro dialog a spolupráci mezi státem a občanskou společností s cílem modernizovat státní správu. Už nyní nabízíme konkrétní kroky a doporučení,‘‘ říká ke vzniku platformy Josef Šmída z Nadace OSF.

Platforma Společně a digitálně spustila také svůj web, na kterém bude své aktivity a výstupy zveřejňovat.

Propojení neziskového sektoru je podle mě významným momentem. Jednotlivé organizace se specializují na různé oblasti digitální transformace a mají různé know-how v tom, jak se o změnu zasadit. Ať už jde o posilování kompetencí úředníků, lobbování, expertizu nebo veřejnou osvětu. Společná práce na stejném cíli tedy může konečně přinést změnu,” přibližuje Společně a digitálně CEO Česko.Digital Eva Pavlíková.

Členy platformy jsou kromě uvedených organizací také Aspen Insitut CE, České priority, Hlídač státu, ASWA, Open Content, Otevřená města a Datlab Institut.

Současná politická situace nabízí pro digitální transformaci státu poměrně dobré vyhlídky. Ve volbách uspěly strany, které mají o téma velký zájem, a na změně se chce aktivně podílet i řada nových i stávajících poslanců. Téma patří i mezi priority koaliční smlouvy a mají o něj zájem i politici, se kterými komunikujeme,” dodává Ervín Hausvater z Rekonstrukce státu.

Rekonstrukce státu ve spolupráci s experty a dalšími organizacemi již formulovala 15 konkrétních prioritních kroků nové vlády pro urychlení digitální transformace státu. Řešení by ale vláda neměla odkládat a urychleně by na ní měla začít pracovat.

Zdroj: