eDoklady: 400 tisíc uživatelů, více než 670 ověřovatelů

Digitální Česko: eDoklady dosáhly 400 tisíc uživatelů a počet ověřovatelů neustále roste

Využívání aplikace eDoklady, kterou v lednu letošního roku spustila Digitální a informační agentura ve spolupráci s Kabinetem místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše stále roste.

Počet uživatelů překročil hranici 400 tisíc a ověřovatelů je již více než 670, včetně krajů, obcí, městských částí a notářů. Mezi ověřovatele se s předstihem připojilo například Hlavní město Praha, Brno-střed, Plzeň, Karviná, kraj Vysočina a od začátku dubna mohou občané prokazovat svou totožnost digitálně také policistům v terénu, kteří se připojili tři měsíce před zákonným termínem.

A brzy se připojí další, již od července bude možné se eDoklady prokazovat u policie jako celku, soudů, úřadů práce, finančních úřadů či obcí a krajů.

Aplikace eDoklady, kterou vyvinula Digitální a Informační agentura, představuje modernější, bezpečnější a jednodušší způsob prokazování totožnosti. Umožňuje občanům mít svůj občanský průkaz uložený v telefonu v digitální podobě a prokazovat se jím vůči státu, obcím, soukromým subjektům i ostatním občanům.

Počet uživatelů roste a čtyři měsíce od spuštění ji má už více než 400 tisíc obyvatel a ověřovatelů je už více než 670. Soukromé subjekty, jako jsou například restaurace a hotely, se mohou snadno zaregistrovat přes datovou schránku. Přes aplikaci si mohou navzájem ověřit totožnost i dva občané mezi sebou. Takový způsob pomůže například při dopravní nehodě.

Od července se k ověřovatelům přidají zbytek policie, soudy, finanční úřady, úřady práce, živnostenské úřady, katastrální úřady, matriční úřady, zbývající kraje a obce s rozšířenou působností.

Od 1. ledna 2025 se povinnost ověřovat eDoklady rozšíří i na ostatní orgány veřejné moci, například školy, vysoké školy, zdravotní pojišťovny, banky, notáře, Českou poštu či zastupitelské úřady a soukromé osoby, kterým předpisy stanovují ověřování totožnosti nebo jiných osobních údajů.

Zavedení eDokladů umožnila novela zákona o právu na digitální služby, kterou představil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Pokračování ⇒

Zdroj:

K tématu: