Jihočeský kraj chce své občany lépe informovat o svém hospodaření

Ještě lépe, ještě přesněji a mnohem více srozumitelněji. Tak chce Jihočeský kraj informovat své občany o vlastním hospodaření.

Připravuje proto nový rozklikávací rozpočet. Kdokoli se tak odkudkoli dozví, co kraj objednal, co a v jaké výši zaplatil a jak celkově hospodaří.

Zájemce o hospodaření kraje se bude pohybovat v daleko přehlednější aplikaci. Veškeré výdaje uvidí rozepsané až do úrovně faktur a bude si tak moci udělat představu o tom, jak kraj hospodaří, co si objednává a za jaké služby nebo zboží platí.

— Tomáš Hajdušek, náměstek hejtmana pro oblast financí Jihočeského kraje

Na vývoji nové aplikace kraj spolupracuje s dodavatelem, který již úřadu dodává ekonomický systém.

Podle pana Hajduška se tím výrazně snížily pořizovací náklady na tuto aplikaci. V základu to má být zhruba 66 tisíc korun, rozšířená verze stála dalších 25 tisíc korun a roční udržovací poplatek vyjde okolo 10 tisíc korun.

Pro rozšířenou verzi se úřad rozhodl hlavně kvůli větší transparentnosti a komfortu občanů. Jakákoli položka výdajů půjde rozkliknout na jednotlivé faktury přímo z dané oblasti.

Původně se uvažovalo pouze o rozšíření stávající aplikace rozklikávacího rozpočtu, která na webových stránkách města funguje nyní. To ale bylo nakonec kvůli složitosti zamítnuto.

Nová aplikace bude na webové stránky města implementována ve dvou etapách. V první polovině roku 2021 pojede zkušební verze, kterou si bude moct veřejnost vyzkoušet a porovnat ji s původní aplikací. Do konce roku 2021 se pak přejde kompletně na novou aplikaci.

Zdroj: