NÚKIB slaví 5 let existence. Jeho význam poroste.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vznikl 1. srpna 2017.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) je ústředním správním orgánem pro kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů a kryptografické ochrany.

 

Zajišťování kybernetické a informační bezpečnosti je neodmyslitelnou povinností moderního a sebevědomého státu. Ještě nedávno přitom byla kybernetická bezpečnost považována za disciplínu několika málo technických specialistů. Dnes po útocích na naše zdravotnická zařízení, po kybernetických incidentech, které ochromily fungování globálních firem, či po masivních vlnách podvodných a vyděračských e-mailů už nikdo nepochybuje, že jde o oblast, která se dotýká nás všech. Dotýká se bezpečnosti státu, jeho institucí, a zejména se dotýká bezpečnosti všech občanů.

— Ing. Karel Řehka, bývalý ředitel NÚKIB

 

Těmito slovy byl uveden dokument Koncepce rozvoje Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (formát PDF, 995 kB, 54 stran) z roku 2020.

Dalším významným dokumentem úřadu je dokument z roku 2021 Akční plán k Národní strategii kybernetické bezpečnosti České republiky na období let 2021 až 2025 (formát PDF, 1 602 kB, 22 stran).

 

Ze stránek NÚKIB doporučujeme:

 

K tématu:

 

Rozhovor nejen o významu NÚKIB (11 minut)

s Radimem Polčákem, vedoucím Ústavu práva a digitálních technologií Právnické fakulty UK

Zdroj:


Zaregistrujte se na bezplatnou virtuální konferenci k nové legislativě EU pro povinné zavedení kybernetické bezpečnosti EU – NIS 2.