Praha 11 otevírá své finance veřejnosti

Magistrát hlavního města Prahy umožnil městským částem zveřejňovat své rozpočty pomocí nástroje CityVizor. Nyní je v plném provozu na 13 městských částech, dalších 7 je ve fázi přípravy.

O svou zkušenost s napojením aplikace na GINIS se podělili v Praze 11. Zástupci společnosti Gordic si povídali s radním pro dopravu a otevřenou radnici Martinem Duškou a s vedoucím Oddělení informatiky Martinem Zíkou.

Největším přínosem je původní záměr, proč jsme o to usilovali – otevřít veřejné finance občanům. Může to v dlouhodobém horizontu ukázat, kam městská část primárně přesouvá finance. Ovšem jedním z hlavních benefitů, o kterém se moc nemluví, je usnadnění kontroly pro samotné vedení města.

— Martin Duška, ÚMČ Praha 11

Co vás vedlo k rozhodnutí zveřejňovat hospodaření veřejnosti tímto způsobem?

Martin Duška: O tom, že chceme zavést rozklikávací rozpočet jsme měli jasno již v roce 2019, kdy jsme na radnici došli k obecné shodě. Otázkou bylo, jakého dodavatele oslovit, abychom mohli aplikaci jednoduše propojit s vaším systémem. Rozhodli jsme pro CityVizor a po dvouleté zkušenosti musíme říct, že jsme neudělali chybu.

Bylo propojení systému GINIS a CityVizoru náročné? Ať už časově nebo z hlediska vaší nutné součinnosti?

Martin Zíka: Propojení CityVizoru a systému GINIS s připravenou sestavou bylo bez problému. Po technické stránce nám velmi pomáhal Operátor ICT. Tímto zejména panu Šebkovi děkujeme za perfektní spolupráci.

Funguje nyní vše dle vašich představ?

Martin Duška: S fungováním jsme spokojeni. Plánujeme CityVizor rozšířit o další subjekty spadající pod městskou část. Dokážu si představit, že se CityVizor bude rozšiřovat o úřední desku, registr smluv a jiné položky.

Popíšete nám přínosy, které vám zprovoznění CityVizoru s automatickou vazbou na GINIS přineslo?

Martin Duška: Největším přínosem je původní záměr, proč jsme o to usilovali – otevřít veřejné finance občanům. Může to v dlouhodobém horizontu ukázat, kam městská část primárně přesouvá finance. Ovšem jedním z hlavních benefitů, o kterém se moc nemluví, je usnadnění kontroly pro samotné vedení města. Nemusíte s každou položkou oslovovat odbory, ale můžete si vše rozkliknout v počítači nebo mobilu. Je to znatelné urychlení procesů.

Doporučili byste toto řešení také jiným obcím?

Martin Duška: Určitě ano, a to hlavně z důvodu, kdy se toto může pro vedení města jevit jako velmi intuitivní a snadný nástroj pro vyhledávání faktur, nebo jako přehled v rámci vlastní rozpočtové sekce.

Martin Zíka: Doposud jsme zveřejňovali rozpočet v Excelu. Nyní je vše přehlednější a pohodlnější. Plánujeme odkaz na CityVizor umístit viditelně na náš web.

Zdroj: