Přes Portál Pražana je možné požádat o voličský průkaz

Portál Pražana stál 24 milionů korun. Za rok provozu ale nabídl jen málo služeb a jeho návštěvnost byla hodně nízká.

Město se proto rozhodlo vše změnit a ještě do konce tohoto roku přidat více služeb. Změnu zahájila možnost získat voličský průkaz.

Je to jedna z mnoha situací, kdy suplujeme něco, co měla udělat vláda Andreje Babiše, ale opět zaspala, podobně jako v případě korespondenčního hlasování. Doufám, že tato možnost vyřízení voličského průkazu přispěje k vysoké účasti ve volbách.

— Zdeněk Hřib, primátor Hl. m. Prahy

Portál Pražana za rok ostrého provozu sklízí spíše kritiku.

Kromě již zmíněné novinky voličských průkazů dosud uměl jen málo.

Jde o možnost podat různá elektronická podání pražskému magistrátu, oznámit konání shromáždění, podat žádost o záštitu primátora, žádost o informace dle zákona 106/1999 nebo žádost o potvrzení platnosti nájemní smlouvy v bytě hlavního města. Rovněž je možné řešit poplatek za komunální odpad.

Dále je možné rezervovat si návštěvu na odboru dopravněsprávních činností nebo propojit profil s aplikací PID Lítačka.

To je ale vše.

Opozice kritizuje nejen jeho omezené možnosti a velmi nízkou návštěvnost, ale také fakt, že tento projekt nebyl logicky propojený s hlavním městským webem Praha.eu, ale byl vytvořen zcela nový, portalprazana.cz. To mnohým přijde jako zbytečné vyhazování financí a hlavně jako nejméně logické řešení.

Dalším hodně nepříjemným problémem je už samotné přihlášení. Uživatel totiž musí mít elektronickou identitu, bankovní identitu nebo datovou schránku. Bez toho se prostě přihlásit nejde. To ale nemá úplně každý a především u starší generace se to s nadšením opravdu nesetkalo.

Trochu nepovedený vtip

Kritika se objevila i na znění tzv. chybové stránky 404. Pod známým oznámením „Stránka nenalezena“ najde uživatel Portálu Pražana text Vítejte v Brně! Omlouváme se, ale tady se něco pokazilo…“.

Trochu smutné je, že podobný brněnský portál data.brno.cz je vývojově mnohem dále, má širokou řadu funkcionalit a vloni se dostal mezi sedm nejlepších datových portálů ve studii Urban Data Platforms & Data Management 2019, zpracované univerzitou v Rotterdamu.

Město chce změnu

Odpovědní lidé si zřejmě uvědomují, že takhle „drahý“ portál tady opravdu nemůže být jen pro pár stovek lidí a proto začalo přidávat nové funkce.

Nynější novinkou je získání voličského průkazu, o který si může kdokoli v ČR od pondělí 13. září do 1. října.

Do konce roku 2021 by dále mělo být možné i objednávat a provádět změny sběrných nádob (bez nutnosti návštěv klientských míst), řešit s vybranými městskými částmi poplatek za psa a připravuje se i další rozvoj portálu při řešení zón placeného stání.

Nezbývá než doufat, že se investice nakonec vyplatí a portál Pražana bude skutečně lidem pomáhat.

Zdroj: