Chytré město Veselí nad Moravou je inspirací pro všechny

Před necelým rokem uvedlo město Veselí nad Moravou do rutinního provozu svůj projekt Chytré Veselí. Město k tomu využilo Portál občana od společnosti Gordic. Ten umožňuje řešení různých životních situací, zabezpečenou komunikaci s úřadem a také úhradu poplatků z pohodlí domova.

Zejména v této nelehké době se ukázalo spuštění tohoto projektu jako ideální nápad ve správný čas. Pomáhá v době největších omezení, umožňuje lidem řešit své závazky a online využívat služeb úřadu.

Chtěli jsme usnadnit komunikaci mezi občanem a úřadem, a zvláště v období pandemie se tento nápad jevil jako progresivní. Zaplatit za odvoz odpadu z pohodlí domova, podat žádost o grant online, zpracovat formuláře či závazky vůči městu tak lze díky Portálu občana klidně z karantény.

— Žaneta Jančaříková, mluvčí Veselí nad Moravou

Město na výbornou zvládlo i otázku složitější registrace kvůli online identitě (Národní bod pro identifikaci – NIA). Zřídili pozici koordinátora, který aktivně pomáhá zejména starším občanům, kteří mají s moderními technologiemi větší problém.

Město si klade za cíl mít tisíce uživatelů. Momentálně jich je kolem osmi stovek, vymýšlí proto různá zvýhodnění pro již registrované občany.

Přejeme mnoho spokojených uživatelů a ať se projekt rychle vyvíjí. Jedná se o skvělou myšlenku a snad se k ní připojí co nejvíce měst a obcí v ČR.

Zdroj: