Dotace na kyberbezpečnost spuštěny. K dispozici je 3,4 mld. Kč.

Bartoš: Spouštíme výzvy na kyberbezpečnost. V IROP 2021-2027 na ně uvolňujeme 3,4 miliardy korun

Integrovaný regionální operační program (IROP) 2021-2027 spravovaný Ministerstvem pro místní rozvoj právě spustil výzvy, které pomohou zabezpečit informační a komunikační systémy veřejné správy a chránit tak data občanů. Ve výzvách je připraveno 3,4 miliardy korun.

 

Kybernetická bezpečnost je v současné době jedním z hlavních témat, které se řeší nejen v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině po celém světě. Ministerstvo pro místní rozvoj proto doposud poskytlo prostřednictvím Integrovaného operačního regionálního programu na rozvoj českého eGovernmentu a kyberbezpečnosti 8,3 miliardy korun a v této podpoře chce i nadále pokračovat. Spouští tak nové výzvy s částkou 3,4 miliardy korun.

— Ivan Bartoš, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj 

 

MMR podpořilo už 322 projektů. Díky tomu jsou veřejná správa i složky integrovaného záchranného systému odolnější proti kybernetickým útokům.

Současné výzvy mají pomoci se zabezpečením informačního systému např. zavedením nástroje pro ověřování identity uživatelů nebo pro řízení přístupových oprávnění, šifrování dat.

Zaměřují se na zlepšení technických opatření podle zákona o kybernetické bezpečnosti a rozdělují se podle místa realizace a dopadu projektu.

 

3. výzva IROP – Kybernetická bezpečnost – SC 1.1 (MRR)

k posílení kyberbezpečnosti cílí na projekty v méně rozvinutých regionech a je v ní k dispozici přes 600 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR).

 

4. výzva IROP – Kybernetická bezpečnost – SC 1.1 (PR) 

má pomoci v tzv. přechodových regionech částkou 1,7 miliardy korun z EFRR.

 

5. výzva IROP – Kybernetická bezpečnost – SC 1.1 (ČR) 

podporuje projekty s celorepublikovým dopadem a výše prostředků je přes 1 miliardu korun z EFRR.

 

Projekty se budou vyhodnocovat průběžně podle toho, jak žádosti o dotaci budou přicházet do Monitorovacího systému 2021+.

Zdroj:

 

K tématu:

Zaregistrujte se na bezplatnou virtuální konferenci k nové legislativě EU pro povinné zavedení kybernetické bezpečnosti EU – NIS 2.