Proč jsou digitální služby státu málo používané a nepopulární? Co s tím?

Jak by měla vypadat státní správa? Co s tím a jak to změnit? Jaké oblasti mají největší dluh? Jaké kroky je nutné udělat jako první?

Problematice Moderního státu a jeho digitalizace se věnuje Michal Bláha, zakladatel Hlídače státu a člen expertního vládního týmu pro digitalizaci a poradce vicepremiéra pro digitalizaci, na stránkách Moderní stát.

Více než 88 % českých domácností má přístup na internet, 77 % populace ho běžně používá. Více než 93 % (!!) uživatelů internetu v ČR přes něj nakupuje zboží, v tomto parametru jsme 3. nejaktivnější v EU. Polovina platí za online služby. Ale pouze 29 % lidí vyplnila nějaký formulář státu a online ho odeslala. Problém je na straně státu, nikoliv občanů.

— Michal Bláha, Hlídač státu

Stránky Moderní stát obsahují návrh digitální transformace do moderního státu, seznam prvních 50 kroků, které je nutné pro to podniknout a detailně rozpracovává tyto oblasti digitální transformace:

Od 1. ledna 2023 má začít fungovat Digitální a informační agentura (DIA), jejímž smyslem bude centrální řízení digitalizace, eGovernmentu, eGovernment Cloudu, péče o centrální sdílené služby, koordinace ISVS, atp..

Má DIA šanci být úspěšnější, než bylo Ministerstvo informatiky, aby provedla reformu digitalizace veřejné správy?

Zdroj:

Dále k tématu:
Co slibovaly politické strany před volbami v roce 2021:

Zaregistrujte se na bezplatnou virtuální konferenci k nové legislativě EU pro povinné zavedení kybernetické bezpečnosti EU – NIS 2.